Баштанка

Баштанка  - місто районного значення в Миколаївській області України, адміністративний центр Баштанського району. Місто розташоване на трасі національного значення Н-11. Миколаїв — Дніпропетровськ, в 63 кілометрах від обласного центру та за 7 км від залізничної станції Явкино на маршруті Миколаїв — Долинська.Територія міста становить 7,14 км².
Населення 12696 чоловік.

Поселення виникло в 1806 році, його населяли переселенці з Полтавської та Чернігівської губерній. У 1928 році Полтавка була перейменована в Баштанку.
З 1963 року - селище міського типу, з 1987 року - місто.

Історія

Територія, де нині знаходиться Баштанка та поблизу від неї, була заселена з давніх часів. Про це свідчать археологічні знахідки. В кургані виявлено парне скіфське поховання (IV ст. до н. е.). Серед різних виробів з дерева та каменю, виявлених тут, особливу цінність представляють дерев'яні шкатулки. На одній з них збереглася яскрава мініатюра, на іншій — частина напису грецькими літерами.

Засноване село на початку XIX ст. переселенцями — переважно державними селянами і козаками з Полтавщини та Чернігівщини. Пізніше тут осідало чимало селян-кріпаків. Походження назви населеного пункту пов'язують з першими поселенцями, серед яких більшість ніби було з Полтавщини.

У 1817 р. населення Полтавки становила 798 осіб. Основними заняттями жителів села були скотарство і землеробство. Оброчная і подушна подать, які платили державні селяни, складали 12 руб. 30 коп. з ревизской душі. Жителі Полтавки страждали від частих неврожаїв, нерідко на полях все знищувала сарана.

В кінці XIX — початку XX ст. в Полтавкі, яка як центр волості входила до складу Херсонського повіту Херсонської губернії, мешкало понад 7 тис. осіб. Щотижня збиралися базари, тричі на рік — ярмарки. У 1887 р. діяло 44 дрібних (переважно борошномельних) підприємства, малося 27 лавок. За даними 1905 р. в селі налічувалося 9 кузнєцов, 5 шевців, 12 столярів і 30 ткачів.

Після повалення самодержавства в лютому 1917 р. в Полтавкі був організований сільський комітет, в якому переважали представники кулаків. Надії селян на отримання землі і припинення війни не здійснилися.

В грудні 1917 р. в Полтавкі встановлена Радянська влада, створен волосний революційний комітет, а в січні наступного року обранa волоснa Радa селянських депутатів, якa приступила до розподілу поміщицьких земель і майна серед малоземельних і безземельних селян.

18 серпня 1919 р. Полтавку захопили денікінці. Встановлений ними режим терору, грабежі, відновлення поміщицького землеволодіння викликали обурення селян.
Члени партосередку та ревкому, які пішли в підпілля, почали готувати збройне повстання. Незабаром був організований партизанський загін з 50 чоловік.

По закінченні громадянської війни уряд Радянської України виділив значні кошти для відновлення села. Перехід до нової економічної політики сприяв пожвавленню торгівлі, зміцненню бідняцько-середняцьких господарств. Протягом 1921-1924 рр. в Полтавці були відновлені довоєнні посівні площі.

Сучасна Баштанка — адміністративний, індустріальний і культурний центр Баштанського району. Місто живе насиченим і змістовним життям. Найбільших успіхів досягли сировари з Баштанки. ЗАТ «Баштанський сирзавод» є лідером в Україні з виробництва високоякісних сирів торгової марки «Славія».

Високі досягнення має і закрите акціонерне сільгосптовариства «Зоря Інгулу», яке спеціалізується на вирощуванні, зберіганні та переробці фруктів. Господарство має 850 га саду, 32 трактори, 23 автомашини, повний комплект спеціалізованої техніки для роботи в саду, фруктосховище на 3300 т.

Успішно працюють також ТОВ «Будівельник», КП «Добробут», ТОВ «Хлібокомбінат», КО «Правопорядок» та асоціація ОСББ «Єдина родина».

Місто Баштанка має розвинену соціальну сферу. На її території працюють три дошкільні навчальні заклади та навчально-виховний комплекс «Віночок», дві загальноосвітні середні школи, гімназія, два професійно-технічні училища, музична школа, краєзнавчий музей, Будинок дитячої та юнацької творчості, центральна районна бібліотека та дві її філії, міський культурний центр, кінотеатр «Юність», дитяча юнацько-спортивна школа, стадіон «Колос».

Медичну допомогу мешканцям міста надає Баштанская центральна районна лікарня та амбулаторія сімейної медицини.

Використано фото сайту : https://www.google.com/maps

Баштанка - символіка:

Герб Баштанки затверджений 12 грудня 2002p. рішенням позачергової сесії міської ради №5. "Щит пересічений, у верхньому синьому полі скіфський курган, в нижньому золотом - полушестерня і колос; праворуч - гвинтівка, а ліворуч -казацкій бунчук. Елементи відображають природні особливості (курган), господарські області (колос і шестерня) та історичні традиції (бунчук і гвинтівка) ".

(лжерело:http://heraldicum.ru/ukraine)

Розташування на мапі :

Kоординати: 47°25'00'' північної широти 32°28'00'' східної довготи
Поштовий індекс міста Баштанка: 56100.